Elviras minde – om kærlighed

24. – 27. April

Gellerupscenens Teaterskole

Kærlighed er blind og irrationel. Har den en plads i en verden fyldt med rationalitet og stigende behov for selvbeskyttelse? Er vi overhovedet villige til at ofre alt for kærligheden i 2012? – og hvis vi er, er vi så ikke ret dumme?

”Elviras minde” tager udgangspunkt i fortællingen om linedanseren Elvira Madigan, der døde for sin kærlighed.

Krydret med spillernes egne tanker og historier giver forestillingen et ungt bud på, om der, i en verden, hvor vi lærer at gemme følelserne væk og være rationelle, alligevel er plads til den galskab vi kalder kærlighed…?

Spilleperiode:

Tirsdag d. 24/4 kl. 19

Onsdag d. 25/4 kl. 19

Torsdag d. 26/4 kl. 19

Fredag d. 27/4 kl. 19

Billetpris: 60 kr.(studerende halv pris)

Billetbestilling:Billettelefon: 86 25 03 66(hverdage 12 – 16), samt 2 timer før forestillingerne eller forespørg på mail: post@gellerupscenen.dk om ledige billetter.